Kā pārdzīvot WannaCry uzbrukumu?

Kiberuzbrukums, kas sākās piektdien 2017. gada 12. maijā neapšaubāmi lika WannaCry izspiedējvīrusam nokļūt visu galveno ziņu portālu virsrakstos. Ļaunprātīgais datorvīruss (kas pazīstams arī kā Wana Decrypt0r, WannaCryptor, WannaCrypt0r, Wcry vai WNCRY) mērķē galvenokārt uz vecākām Microsoft Windows versijām, lai gan eksperti iesaka Windows 10 lietotājiem nepriecāties par agru. Lai gan kiberuzbrukums tika apturēts, pateicoties ļaunprogrammatūru pētnieku, kuri darbojas ar iesauku MalwareTech, pūliņiem, ļoti iespējams, ka vīruss turpinās uzbrukt lietotāju datoriem, kaut arī ar atšķirīgām, nekā tām, kas izmantotas norādītajā kiberuzbrukumā. Ņemot vērā, ka ļaunprātīgā programmatūra spēja uzlauzt privātos failus vairāk kā 230 000 datorsistēmās apmēram 150 valstīs , nav pārsteiguma, kāpēc datorlietotāji nervozi meklē izspiedējvīrusa novēršanas metodes un rīkus, lai savestu kārtībā skartos datorus. Būt par uzbrukuma objektu izpirkumu pieprasošam Wana Decrypt0r 2.0 vīrusam, kas sola dzēst jūsu failus uz visiem laikiem, ja jūs nesamaksāsiet pieprasīto naudas summu, ir patiešām šausmīgs pārdzīvojums. Šādās situācijās ir grūti palikt mierīgam un rīkoties saprātīgi. Tāpēc mēs sagatavojām norādījumus, kas izskaidro, kā aizsargāt savu datoru pret WannaCry uzbrukumu un ko darīt gadījumā, ja jūs kļūstat par kiberuzbrukuma upuri.

Aizsargājiet savu datoru no WannaCry

  1. Norādītais datorvīruss, šķiet, ir spējīgs inficēt visas Windows versijas, izņemot Windows 10. Windows10 atjaunināšana ir vislabākais veids, kā pasargāt sevi no izspiedējvīrusa uzbrukuma.
  2. Microsoft jau ir izlabojis ievainojamību, ko izspiedējvīruss izmantoja, lietodams EternalBlue. Tāpēc jums jāinstalē drošības atjauninājums MS17-010.
  3. Atspējojiet SMBv1, izmantojot Microsoft dotos norādījumus.Lūdzu, ļoti uzmanīgi izlasiet instrukcijas!
  4. Instalējiet uzticamu drošības programmatūru un visu laiku uzturiet to iespējotu. Neaizmirstiet to bieži atjaunināt, vai, ja iespējams, iespējojiet automātisku atjaunināšanu.
  5. Uzturiet atjauninātas visas datora programmas. Ja jums vecas programmas, ko jūs nekad neizmantojat, atinstalējiet tās. Lai aizsargātu savu datoru pret kiberuzbrukumiem, regulāri atjauniniet programmas ko jūs esat nolēmis paturēt. Tas ir ļoti svarīgi, jo uzbrucēji cenšas izmantot drošības ievainojamības novecojušās un vēl ne tik attīstītās programmatūrās.
  6. Neatspējojiet ugunsmūri.
  7. Veidojiet datu dublējumkopijas. Atrodiet datus, ko jūs vēlaties aizsargāt, izveidojiet to kopijas un tad pārvietojiet kopiju uz portatīvu datu uzglabāšanas ierīci, piemēram, USB. Atvienojiet ierīci no datora un uzglabājiet to drošā vietā.

Ko darīt, ja WannaCry nošifrējis jūsu failus?

  1. Izlemiet, ko jūs vēlaties darīt – vai jūs ar maksāšanu domājat atbalstīt kibernoziedzniekus? Mēs neiesakām maksāt izpirkumu, jo daudzos gadījumos krāpnieki pat neapgrūtina sevi, lai palīdzētu upuriem atjaunot failus, pat ja izpirkums ir samskāts.
  2. Ja jūs izlemjat nemaksāt, atsāknējiet savu datoru Safe Mode/drošajā režīmā ar Networking/tīklošanu. Tādā veidā jūs apturēsiet vīrusu un tas nebūs spējīgs turpināt savu darbošanos. Pagaidiet, kamēr dators pilnībā iesāknējas un tad lejupielādējiet pēdējo savas drošības programmatūras atjauninājumu. Veiciet sistēmas skenēšanu, izmantojot jaudīgāku ļaunprogrammatūras noņemšanas rīku.
  3. Izdzēsiet konstatēto vīrusu, izmantojot ļaunatūras noņemšanas programmatūru.
  4. Veiciet iepriekš aprakstītos piesardzības pasākumus, lai pasargātu savu sistēmu no kiberuzbrukumiem.
  5. Lai gan pašlaik failus, kuri nošifrēti ar šo vīrusu un apzīmēti ar .wcry, .wncry, .wncryt paplašinājumiem, nav iespējams atkopt, jums nevajag zaudēt cerības atkopt savus failus. Ja jums ir datu dublējumkopijas, izmantojiet tās, lai nomainītu nošifrētos failus. Ja jums to nav, izmēģiniet datu atjaunošanas iespējas, kas aprakstītas šajā rakstā par WannaCry.
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Ļaunatūru analītiķe...

Sazināties ar Olivia Morelli
Par Esolutions uzņēmumu

Lasīt citās valodās
Faili
Programmas
Salīdzināt