Lietas, kuras apsvērt pirms maksāt izpirkšanas maksu kibernoziedzniekiem.

Izspiedējvīrusi ir kļuvuši tik populāri, ka noziedzinieki tos citu pēc cita kodē. Šīs programmas izmanto militāra līmeņa šifrēšanas metodes, lai padarītu datorā esošos failus nederīgus un tad pieprasītu izpirkšanas maksu. Ja nu vienīgi izpiedējvīrusa veidotājs ir muļķis, šifrētos failus nav iespējams atgriezt jebkādā citā veidā kā vien sniedzot izpirkšanas maksu. Diemžēl ir teju neiespējami izsekot pieredzējušus kiberļaundarus un policija nespēj neko padarīt, lai šos kibernoziegumus novērstu. Vai ir kāds veids, kādā apturēt šos uzbrukumus? Varbūt, ka nav, taču to skaita samazināšanā – ir. Vienkārši neizmaksājiet izpirkšanas maksu!

Kas pamudina noziedziniekus šadai nelegālai rīcībai? Nauda. Līdz ar to, jo vairāk naudas iespējams iegūt, jo vairāk pūļu tie pieliks saredžģītu datu šifrēšanas programmu izstrādē. Ik reizi, kad kāds samaksā izpirkšanas maksu, kibernoziedznieki gūst lielāku motivāciju šo nelegālo darbību turpināšanai. Mēs esam pārliecināti, ka ja cilvēki ignorētu šos uzbrukumus un pārtrauktu maksāt izpirkšanas naudu, šie krapnieki pārtrauktu veidot rīkus, kas tiem nesniedz nekādu peļņu. Tomēr mēs apzināmies, ka dažkārt datu vai to aizvietošanas cena var pārsniegt izpirkšanas maksu un dažos gadījumos ir to labāk samaksāt, nekā tērēt vērtīgo laiku, kas var novest līdz pat biznesa iznīcināšanai. Šis ir galvenais iemesls, kāpēc noziedzinieki mērķē uz lielu uzņēmumu darbiniekiem – viņi zina, ka lielas organizācijas un uzņēmumi ir vairāk ieinteresēti izpirkšanas naudas samaksāšanā, jo tie nevar atļauties dažās stundās zaudēt darbu, kas ieguldīts gadu garumā, un sākt visu no nulles. Taču izpirkšanas maksas var skart ikvienu datora lietotāju, tāpēc arī personīgo mājas datoru lietotāji var kļūt par upuriem. Mēs esam sagatavojuši īsas instrukcijas cilvēkiem, kuri ir domājuši par izpirkšanas maksas samaksāšanu. Mēs ceram, ka šie padomi liks jums apdomāt savu izvēli.

  1. Pirms izpirkšanas maksas sniegšanas jums vajadzētu pārbaudīt vai vīruss ir dzēsis sējuma ēnkopijas pakalpojumus vai nē. Šīs kopijas var izmantot, lai bez maksas atjaunotu šifrētos datus. Lai atvieglotu šo procesu, varat izmantot tādus rīkus kā ShadowExplorer.
  2. Apmeklējiet NoMoreRansom mājaslapu lai pārbaudītu vai preļaunatūru pētnieki ir radījuši atšifrēšanas rīku pret izspiedējvīrusu, kas inficējis jūsu sistēmu. Tāpat mēs stingri iesakām pameklēt internetā informāciju par jaunākajām atšifrēšanas programmām un pārbaudīt, vai kāda no tām varētu atjaunot jūsu datus.
  3. Ja jūs nevarat atrast nekādus atšifrēšanas rīkus, apdomājiet, vai jums ir izdevīgāk zaudēt failus vai samaksāt izpirkšanas maksu. Paturiet prātā, ka daži vīrusi pieprasa mazāku izpirkšanas maksu, ja izmaksājiet to konkrētā laika posmā, tāpec arī šo apsveriet.
  4. Ņemiet vērā, ka kibernoziedzinieku pienākumos nav jums sniegt atšifrēšanas atslēgu/programmatūru – ja viņi to dara, tad tikai savu interešu labā. Viņi sniedz atslēgas, tāpēc, ka, ja to nedarītu, tad upuri pārtrauktu maksāt izpirkumus. Taču pētījumu pierāda, ka viens no pieciem upuriem, kurš ir samaksājis šo naudu, nekad tā arī nesaņem atšifrēšanas rīku.
  5. Izpirkuma naudas samaksāšana palīdz kibernoziedziniekiem attīstīst daudz sarežģītākus izpiedējvīrusu projektus, kuri tiks izmantoti, lai uzbruktu vēl vairāk nevainīgiem cilvēkiem.
  6. Ja jūs izmaksāsiet izpirkšanas maksu, noziedzinieki automātiski jūs iekļaus sarakstā ar mērķiem, kuriem potenciāli uzbrukt atkārtoti. Ja samaksāsiet vienreiz, pastāv iespēja, ka maksāsiet arī nākamreiz. Turklāt mēs zinām gadījumus, kad izspiedējvīrusa izstrādātājs ir piespiedis upuri izmaksāt vairāk naudas pēc tam, kad sākotnējā izpirkšanas maksa tika segta.
  7. Atšifrēšanas rīks var nebūt nekāds digitāls glābšanas riņķis, bet gan bīstamu programmatūru komplekts, kas satur vēl vairākas ļaunatūras, piemēram Trojas zirgu vai taustiņsitienu reģistrētāju. Šādas programmas datorā darbojas nemanītas un nelegāli ievāc lietotāja personas datus, kurus vēlāk pārsūta uz noziedzinieku C&C serveriem.
  8. Ja jums ir laiks, dublējiet šifrētos failus un esiet pacietīgi. Ja neizdodas atrast atšifrēšans rīku, kas konkrētajā brīdī spētu atgūt jūsu failus, tas nenozīmē, ka šāds rīks nevarētu tikt kaut kad nākotnē radīts. Ļaunatūru analītiķi strādā pie ļaunatūru kodu uzlaušanas un nereti tiem izdodas izveidot efektīvus atšifrēšanas rīkus, kurus iespējams lejupielādēt bez maksas.
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Ļaunatūru analītiķe...

Sazināties ar Olivia Morelli
Par Esolutions uzņēmumu

Lasīt citās valodās
Faili
Programmas
Salīdzināt